5 najważniejszych rzeczy do zrobienia w Północnej Portugalii

Portugalia stała się jednym z najgorętszych celów podróży na tej planecie. Chociaż obecnie jest znana ze swoich złotych, piaszczystych plaż w Algarve i delikatnych płytek w Lizbonie, Portugalia ma o wiele więcej do zaoferowania. Szczególnie zielona północna część Portugalii jest absolutną niespodzianką dla większości podróżnych. Rzeczywiście, obszar Porto, dolina Douro i malownicze wioski posiadają tak różnorodne klejnoty, jak zapierające dech w piersiach krajobrazy, pyszne jedzenie i serdeczni ludzie. Na niektórych obszarach, szczególnie w górach Tras-Os-Montes i Viseu , wydaje się, że czas stoi.

Wycieczka do północnej Portugalii to podróż, by ponownie połączyć się z samym sobą. Chodzi o rozkoszowanie się i znajdowanie wewnętrznego spokoju przed zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Odkryj tętniącej życiem kulturę , absolutną ciszę w dolinie Douro i delektuj się pysznymi daniami i światowej klasy winami. W skrócie n W dzisiejszych czasach Portugalia jest jednym z najlepszych miejsc wartych zobaczenia w Europie Zachodniej.

1. Porto: Barrio Ribeira

Porto jest jednym z naszych ulubionych europejskich miast. Kolorowe barrios (dzielnice), brukowane uliczki ze starymi tramwajami biegnącymi w górę iw dół, przyjaźni mieszkańcy siedzą z filiżanką kawy w jednej z małych kawiarni – wszystko to są atrybuty dawnych okolic Porto.

Ribeira jest jedną z nich, najstarszą dzielnicą w Porto i jedną z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych przez turystów. Położony po lewej stronie rzeki Douro wygląda niesamowicie z przeciwnej strony rzeki lub z mostu Dom Luis I. Choć okolica jest dość turystyczna, jeśli spacerujesz po jej wąskich uliczkach, możesz znaleźć ukryte przed tłumem ludzi.

2. Porto: Degustacja wina

Kiedy w Porto, degustacja portu to konieczność! Świetnym sposobem na spędzenie dnia w mieście jest udanie się do Graham’s Port Estate około 20 minut spacerem od słynnego mostu w centrum miasta.

Tutaj możesz dołączyć do jednej z wielu codziennych wycieczek po portach przez osiedle, gdzie poznasz historię produkcji i historię portu. Zobaczysz proces produkcji, piwnicę z winami i oczywiście najlepsza część tej wycieczki czeka na ciebie na końcu, kiedy możesz spróbować kilku różnych portów.

3. Porto: Most Dom Luís I.

Trzeba zobaczyć na każdej podróży do północnej Portugalii Porto i jego najsłynniejszych : the Dom Luis I . most. Położony w samym sercu Porto, rozciąga się na jednym z sześciu mostów w mieście i łączy tętniącą życiem dzielnicę Ribeira z miastem Vila Nova de Gaia , najbardziej znanym z licznych destylarni wina porto.

Z mostu roztacza się zapierający dech widok na Porto, rzekę Douro z kolorowymi łodziami, wielopiętrowe równiny starego miasta i tradycyjny port portowy Porto. Most ma 385 metrów długości i waży ponad 3000 ton. W czasie budowy był największym mostem łukowym z kutego żelaza na świecie.

4. Lamego

Niedaleko rzeki Douro znajdziesz urocze miasteczko Lamego. Otoczony zapierającym dech w piersiach górskim krajobrazem, to osobliwe, barokowe miasto słynie przede wszystkim z imponującego sanktuarium.

Na szczycie jednego z dwóch wzgórz stoi zamek z XIII wieku. Porta dos Figos Gateway Arch prowadzi do wąskich ulicach wewnętrznej miasta. W 18-wiecznym pałacu episkopalnym mieści się muzeum miejskie, w którym znajdują się dzieła Vasco Fernandesa (Grão Vasco). Główny kościół, Se , zbudowany w 12 wieku przez pierwszego króla Portugalii , Afonso Henriques.

Czy wiesz, że w Lamego ogłoszono jego wniebowstąpienie na tronie i gdzie zgromadził pierwotne sądy nowo niepodległego narodu portugalskiego? Chociaż pozostało niewiele oryginalnego  , ale skomplikowana kamieniarka z zewnątrz i klasztor sprawiają, że warto go odwiedzić.

Jednak najbardziej uderzającym widokiem Lamego jest sanktuarium poświęcone Matce Bożej, która tronuje nad miastem. Setki zygzakowatych schodów,  ozdobione fryzami i otoczone bujnymi ogrodami z dużą różnorodnością drzew, zaprowadzą cię do sanktuarium. Jest bardzo podobny do kościoła Bom Jesus w Bradze.

5. Costa Nova

Rozkoszuj się radosną atmosferą portugalskiego miasteczka rybackiego i połącz je z urokiem serii małych, kolorowych domów pomalowanych w pionowe paski koloru żółtego, czerwonego, zielonego i niebieskiego, a będziesz spacerować po ulicach Costa Nova. 

Położony niedaleko uroczego Aveiro , Costa Nova jest idealnym miejscem dla osób, które podróżują po północnej Portugalii i chcą się dobrze bawić na plaży, a dlaczego nie spędzić trochę czasu w jednej z kilku tradycyjnych restauracji serwujących lokalne przysmaki. 

Costa Nova stała się popularnym miejscowym letnim celem w XIX wieku. Jego typowe struktury były pierwotnie używane przez rybaków do celów przechowywania; później zaczęli malować swoją fasadą lśniącymi kolorami , aby nadać budynkom lepszy wygląd.